Aktualności

System terapeutyczny GRYDSEN wyróżnił się na Targach Rehabilitacji i Fizjoterapii

04 Listopad 2024

Za nami Międzynarodowe Targi Rehabilitacji i Fizjoterapii. Wydarzenie odbyło się w dniach 10-12 października 2024 r. w Ptak Warsaw Expo i miało na celu prezentację najnowszych rozwiązań technologicznych, wymianę cennych doświadczeń oraz integrację liderów branży rehabilitacyjnej. Wykłady i spotkania z ekspertami były okazją do poszerzenia wiedzy i zapoznania się z metodami terapeutycznymi. Jak podkreślają organizatorzy, udział w targach oznacza, że firma jest gotowa na wdrażanie innowacji. Na wydarzeniu nie mogło zabraknąć GRYDSEN, który jako jedyny przygotował ofertę ukierunkowaną na poprawę zdrowia psychicznego.

Spośród kilkudziesięciu wystawców bardzo inspirujące z punktu widzenia pracy z seniorami wydają się rozwiązania zaproponowane przez ZENonVR, EGZOTech oraz Medivon.

VR – metoda o ogromnym potencjale w rehabilitacji

ZENonVR to firma z Gliwic tworząca innowacyjne systemy rehabilitacyjne oparte na VR. Największe wrażenie zrobił system ICAROS Health dedykowany między innymi pacjentom ortopedycznym zmagającym się z bólami pleców oraz pacjentom po udarze. Wyróżnia się adaptacyjnością, wysoką jakością, a także kompatybilnością z wieloma systemami VR i urządzeniami mobilnymi. ICAROS Health poprawia funkcję mięśni oraz zwiększa reaktywność i stabilność układu ruchu. Utrzymuje motywację do ćwiczeń, zachęcając do kontynuowania aktywności sportowej po zakończeniu rehabilitacji. Co ważne, większość osób korzystających z systemu odczuła także redukcję dolegliwości bólowych kręgosłupa. Pacjenci są zadowoleni i zmotywowani, co pokazuje, jak dużą rolę w procesach rehabilitacyjnych mogą odegrać rozwiązania oparte na VR. ZENonVR, podobnie jak GRYDSEN, dostrzega ten potencjał i stara się wykorzystywać VR na kolejnych polach swojej działalności.

Rehabilitacja z wykorzystaniem EMG

Inną technologią wspierającą rehabilitację ruchową jest elektromiografia (EMG), która pozwala na bieżącą ocenę funkcji mięśni podczas spoczynku i wysiłku. Na tej metodzie oparty jest robot Luna EMG firmy EGZOTech. Urządzenie znajduje zastosowanie w rehabilitacji ruchowej pacjentów z takimi schorzeniami jak między innymi porażenie mózgowe, urazy rdzenia kręgowego, guzy mózgu, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, dystrofia mięśniowa czy zespoły bólowe. Ponadto wspiera powrót do zdrowia po udarze mózgu, operacjach ortopedycznych, kontuzjach, radio- i chemioterapii, a także długotrwałym unieruchomieniu. Dzięki wykorzystaniu EMG robot jest w stanie wykrywać najmniejszą aktywność ruchową pacjenta i wspierać pracę jego mięśni.

W trosce o dobre samopoczucie

Medivon, wiodący producent systemów masujących i rozwiązań do fizjoterapii, na swoim stoisku zaprezentował masażer głowy Medivon Hebe Pro. Jest to urządzenie stworzone z myślą o osobach poszukujących zdrowego sposobu na regenerację, redukcję stresu i przywrócenie dobrego samopoczucia. Medivon Hebe Pro zaskakuje futurystycznym designem, inteligentnym systemem automatycznego dopasowania do kształtu i rozmiaru głowy, a także intuicyjnym sterowaniem pozwalającym zarządzać różnymi funkcjami urządzenia, takimi jak masaż powietrzny, poduszki uciskowe czy rozgrzewanie. Dzięki technologii AirPressure masażer wydaje się dobrą propozycją dla osób z przewlekłymi problemami z zatokami oraz bólami migrenowymi.

 

Jedyne narzędzie do poprawy kondycji psychicznej

Mnogość rozwiązań technologicznych przeznaczonych do rehabilitacji ruchowej jest dowodem rosnącej świadomości na temat potrzeb osób starszych i problemów wiążących się z procesami starzenia. Dobra kondycja fizyczna i brak poważnych dolegliwości zdrowotnych z całą pewnością ułatwiają codzienne funkcjonowanie i pozwalają bez przeszkód wykonywać ulubione aktywności. Zdrowie nie ogranicza się jednak do aspektów fizycznych, o czym należy pamiętać szczególnie w kontekście seniorów. Często zapominamy, że znaczna część seniorów zmaga się z problemami ze zdrowiem psychicznym. Należą do nich przede wszystkim depresja, zaburzenia lękowe oraz demencja. Z tego powodu należy poszukiwać rozwiązań rehabilitacyjnych ukierunkowanych na funkcje psychologiczne. W Polsce innowatorem w tym zakresie jest GRYDSEN – producent systemu terapeutycznego opartego na wirtualnej rzeczywistości. Rozwiązanie zostało opracowane przez naukowców i przebadane klinicznie w grupie pacjentów za zgodą komisji bioetycznej.

System terapeutyczny dla seniorów – jak działa?

Urządzenie proponuje użytkownikom odpowiednio dobrane treningi angażujące zarówno zasoby poznawcze, jak i układ ruchu. Ćwiczenia mają na celu poprawę pamięci, uwagi i funkcji wykonawczych, co może spowalniać ewentualne procesy otępienne, a także poprawiać samopoczucie. Jednocześnie dzięki odpowiedniej grafice oraz przemyślanej strukturze zadania są przyjemne i motywują do dalszego rozwoju. Seniorzy mogą dodatkowo zrelaksować się poprzez „zanurzenie” w wirtualnym świecie. System terapeutyczny do rehabilitacji to zatem prosty sposób aktywizacji osób starszych, który można łatwo wdrożyć w placówkach opiekuńczych i zdrowotnych, a także gabinetach psychologicznych.

 

Aleksandra Brzozowska - absolwentka psychologii na Uniwersytecie SWPS i studentka kierunku lekarskiego na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Interesuje się tematyką zdrowia psychicznego, w szczególności profilaktyką, stygmatyzacją i komunikacją medyczną. Realizuje własne badania naukowe w tym obszarze. 

Dlaczego warto dbać o zdrowie psychiczne seniorów?.

Dlaczego warto dbać o zdrowie psychiczne seniorów?.

30 Wrzesień 2024

Jesień życia zazwyczaj przywołuje przyjemne skojarzenia i jest przedstawiana jako czas na zasłużony odpoczynek i realizację pasji. Rzadziej wspomina się natomiast o trudnych aspektach bycia seniorem, takich jak samotność, depresja, lęk, kłopoty z pamięcią czy z poruszaniem się. Sprawdź, jakie problemy ze zdrowiem psychicznym najczęściej występują u seniorów i jak można im zapobiegać.

Co wpływa na zdrowie psychiczne seniorów?

Dojrzały wiek to szczególny okres życia, również w kontekście zdrowia psychicznego. Dla wielu osób jest to czas refleksji i podsumowań, które mogą zarówno przynosić poczucie spełnienia i satysfakcji, jak i prowadzić do rozczarowania czy tęsknoty. Do częstych problemów, z jakimi muszą mierzyć się seniorzy, należy samotność. Nierzadko wynika ona z utraty osób bliskich, takich jak małżonkowie, rodzeństwo czy przyjaciele. Trudnym momentem może być także przejście na emeryturę, które wiąże się z utratą codziennej rutyny i obniżeniem dochodów. Wraz z wiekiem u części seniorów ujawniają się ponadto problemy z pamięcią i koncentracją, co może prowadzić do pogorszenia samooceny, wzmożonego lęku i utraty samodzielności. Trzeba też pamiętać, że istotny wpływ na psychikę ma stan zdrowia fizycznego. Choroby przewlekłe, na przykład niewydolność serca, cukrzyca czy zwyrodnienia stawów, pogarszają jakość życia, utrudniają poruszanie się i mogą prowadzić do izolacji społecznej.

Jakie zaburzenia psychiczne występują najczęściej u osób starszych i jak się objawiają?

Wśród seniorów najczęściej występują zaburzenia depresyjne, zaburzenia lękowe oraz demencja.

  • Depresja u seniorów może objawiać się między innymi poprzez pogorszenie nastroju, częste odczuwanie smutku lub poczucia winy, niską samoocenę, brak odczuwania przyjemności, spadek energii, problemy ze snem, wycofanie z kontaktów społecznych oraz myśli o odebraniu sobie życia. Problem zaburzeń depresyjnych dotyczy około 20-30% osób po 65. roku życia.
  • Zaburzenia lękowe występują nawet u co piątego seniora i często pozostają nierozpoznane lub nieleczone. Objawiają się częstym odczuwaniem lęku lub strachu, podwyższonym napięciem oraz nieprzyjemnymi objawami somatycznymi (np. kołataniem serca, zawrotami głowy czy drżeniem).
  • Dla demencji (otępienia) najbardziej charakterystyczne są problemy z koncentracją i pamięcią, choć występują również zmiany w nastroju i zachowaniu. Najczęstszą jej postacią jest choroba Alzheimera.

Jak dbać o zdrowie psychiczne seniorów?

Szczęśliwa i spokojna starość to perspektywa, której oczekujemy zarówno dla siebie, jak i naszych bliskich. Niestety na przeszkodzie coraz częściej stają problemy ze zdrowiem psychicznym. Choć nie wszystkim z nich da się zapobiec, wielu można uniknąć lub złagodzić ich przebieg, wdrażając kilka prostych działań o pozytywnym wpływie na psychikę. Należą do nich:

  • ćwiczenie pamięci i koncentracji,
  • regularna aktywność fizyczna (np. spacery, pływanie, jazda na rowerze, joga),
  • pielęgnowanie bliskich relacji,
  • udział w zajęciach przynoszących satysfakcję i dających przyjemność (np. klub seniora, uniwersytet III wieku),
  • zaangażowanie w działalność społeczną (np. wolontariat),
  • posiadanie hobby,
  • czytanie książek i słuchanie muzyki,
  • stosowanie zdrowej, zbilansowanej diety,
  • rezygnacja z palenia tytoniu i spożywania alkoholu,
  • dbanie o dobrą jakość snu (np. posiadanie stałych godzin snu),
  • odpowiednie leczenie chorób przewlekłych (m.in. nadciśnienia tętniczego, cukrzycy),
  • wczesne korzystanie z pomocy specjalisty (np. lekarza rodzinnego, psychologa, psychiatry) w przypadku wystąpienia niepokojących objawów.

Ćwiczenia na pamięć i koncentrację – dlaczego warto je stosować?

Problemy z pamięcią niewątpliwie wywierają negatywny wpływ na samopoczucie osób starszych. Pogorszenie funkcji poznawczych często prowadzi do wycofania z życia społecznego, pogorszenia nastroju, zwiększenia poziomu lęku i utraty samodzielności. Odpowiednio dobrane treningi pozwalają utrzymać pracę układu nerwowego na prawidłowym poziomie i spowolnić rozwój ewentualnych zmian otępiennych. Co ważne, tego typu ćwiczenia na lepszą pamięć nie tylko nie muszą być męczące, ale wręcz mogą sprawiać przyjemność. Na pozór zwyczajne układanie puzzli, rozwiązywanie sudoku czy gra w karty mogą znacząco poprawić codzienne funkcjonowanie. Dzięki rozwojowi technologii w profilaktyce zaburzeń poznawczych można wykorzystywać coraz lepsze narzędzia, np. systemy terapeutyczne oparte na wirtualnej rzeczywistości (VR) z indywidualnie dobranym programem zadań o różnym stopniu zaawansowania. Ich zaletą jest jednoczesne angażowanie układu ruchu, co wpływa korzystnie na zdrowie fizyczne i ułatwia pracę nad kondycją umysłową. Narzędzi terapeutycznych wykorzystujących wirtualną rzeczywistość nie trzeba samodzielnie kupować – mogą być one dostępne dla seniorów w dobrze wyposażonych placówkach opiekuńczych i zdrowotnych.

Podsumowanie

  • Problemy ze zdrowiem psychicznym dotyczą znacznej części seniorów i obniżają jakość ich życia.
  • Najczęstsze zaburzenia psychiczne diagnozowane u osób starszych to depresja, zaburzenia lękowe i demencja.
  • Problemy z pamięcią i koncentracją mogą mieć negatywny wpływ na nastrój, funkcjonowanie społeczne i ogólny dobrostan seniorów.
  • Istnieją proste działania, które mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych.

 

Aleksandra Brzozowska - absolwentka psychologii na Uniwersytecie SWPS i studentka kierunku lekarskiego na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Interesuje się tematyką zdrowia psychicznego, w szczególności profilaktyką, stygmatyzacją i komunikacją medyczną. Realizuje własne badania naukowe w tym obszarze. 

 

Źródła

  1. https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/mental-health-of-older-adults [dostęp: 28.09.2024]
  2. https://www.nia.nih.gov/health/mental-and-emotional-health/depression-and-older-adults [dostęp: 28.09.2024]
  3. Cai, H., Jin, Y., Liu, R., Zhang, Q., Su, Z., Ungvari, G. S., Tang, Y. L., Ng, C. H., Li, X. H., & Xiang, Y. T. (2023). Global prevalence of depression in older adults: A systematic review and meta-analysis of epidemiological surveys. Asian journal of psychiatry, 80, 103417.
  4. Leggett, A., & Zarit, S. H. (2014). Prevention of Mental Disorder in Older Adults: Recent Innovations and Future Directions. Generations (San Francisco, Calif.), 8(3), 45–52.
  5. Loprinzi, P. D., Roig, M., Etnier, J. L., Tomporowski, P. D., & Voss, M. (2021). Acute and Chronic Exercise Effects on Human Memory: What We Know and Where to Go from Here. Journal of clinical medicine, 10(21), 4812.
  6. Reynolds, C. F., 3rd, Jeste, D. V., Sachdev, P. S., & Blazer, D. G. (2022). Mental health care for older adults: recent advances and new directions in clinical practice and research. World psychiatry : official journal of the World Psychiatric Association (WPA), 21(3), 336–363.

 

 

 

Nieustannie pokazujemy nasze innowacyjne rozwiązanie seniorom!

Nieustannie pokazujemy nasze innowacyjne rozwiązanie seniorom!

16 Maj 2024

Prężnie działają kluby seniora w Bydgoszczy, posiadające nasze innowacyjne rozwiązanie terapeutyczne z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości.

Na ostatnim spotkaniu został zaprezentowany nasz projekt i spotkał się z dużym zainteresowaniem i aprobatą wśród seniorów, którzy byli pod wrażeniem wykorzystania technologii VR w sposób dla nich przystępny i zrozumiały. Naszym głównym celem jest rozpowszechnianie nowatorskich pomysłów i cieszymy się, że to się nam udaje!
Grydsen LAB na targach SALMED w Poznaniu - zapraszamy do STREFY INNOWACJI!

Grydsen LAB na targach SALMED w Poznaniu - zapraszamy do STREFY INNOWACJI!

11 Marzec 2024

Z przyjemnością informujemy, że w dniach 19-21 marca 2024 będziemy prezentować nasz innowacyjny system terapeutyczny z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości na targach SALMED w Poznaniu. Zapraszamy na stoisko w Strefie START-UP'ów. Nasi zwiedzający mogą liczyć na wolny wstęp: link do pobierania bezpłatnych biletów - www.salmed.pl .

Marta Podhorecka powołana na Przewodniczącą Rady do Spraw Polityki Senioralnej!

Marta Podhorecka powołana na Przewodniczącą Rady do Spraw Polityki Senioralnej!

01 Marzec 2024
Z ogromną radością i dumą informujemy, że współzałożycielka GRYDSEN LAB, pełniąca funkcję kierownika naukowego naszej firmy, dr hab. n. med. Marta Podhorecka, Profesor CM UMK otrzymała dziś od Ministra do Spraw Polityki Senioralnej Pani Marzeny Okła-Drewnowicz nominację na Przewodniczącą Rady do Spraw Polityki Senioralnej kadencji 2024-2026.
To niezwykłe podkreślenie wiedzy i umiejętności naszej wspaniałej koleżanki.
 GRATULUJEMY!!!
Podsumowanie sukcesów roku 2023

Podsumowanie sukcesów roku 2023

31 Grudzień 2023

Rok 2023 był bardzo udany dla zespołu innowatorów – autorów systemu terapeutycznego GRYDSEN, jeśli chodzi o nagrody i wyróżnienia za innowacyjność w kraju i za granicą.
Otrzymaliśmy m.in.:
- E-nnovate - Bydgoszcz, 2023 - Złoty medal,
- nagroda: Pracodawca Pomorza i Kujaw 2022 w kategorii mikroprzedsiębiorca,
- nagroda "Wizjonerzy Przyszłości" podczas konferencji na Warsaw Medical Expo 2023,
- Bangkok Intelectual Property Exposition 2023 - Złoty medal,
- China International Invention Exposition - 2023 - Złoty medal.


Dziękujemy i mamy nadzieję na kolejne wdrożenia i sukcesy w 2024r.

Innowacyjne rozwiązania IT w służbie człowieka na Uniwersytet SWPS

Innowacyjne rozwiązania IT w służbie człowieka na Uniwersytet SWPS

08 Grudzień 2023

Podczas konferencji dotyczącej Innowacyjnych rozwiązań IT w służbie człowieka  na Uniwersytet SWPS, prezentowaliśmy nasze rozwiązania w terapii seniorów.

Grydsen LAB - Wizjonerzy Przyszłości!

Grydsen LAB - Wizjonerzy Przyszłości!

07 Grudzień 2023

W konkursie Wizjonerzy Przyszłości projekt GRYDSEN otrzymał prestiżowy medal dla Innowacji Roku.
Wyróżniono konsorcjum GRYDSEN LAB i Politechniki Łódzkiej.